top of page

Cyklove jazdí za slobodu – doprajme seniorom opäť pocítiť vietor vo vlasoch!

Ďalší dlhý trip pred nami a my ho opäť chceme rozšíriť o dobrú vec :)

Zbierka bude prebiehať od 12. apríla do 22. mája, tak ako naša cesta -

a prispieť môžte na stránke www.donio.skPred dvomi rokmi sme prebicyklovali celé Taliansko a počas cesty vyzbierali peniaze pre organizáciu Rimavská pomáha Ukrajine. Tentokrát sa chceme prebicyklovať z Benátok až do Porta. Znie to šialene? Áno.


Aj napriek tomu sme sa rozhodli to skúsiť, pretože zatiaľ máme dostatok sily a odvahy. Uvedomujeme si však, že nie každý z nás má takéto možnosti. Preto chceme tentoraz našu cestu venovať ľuďom, ktorí nemajú prístup k podobným zážitkom a dobrodružstvám.

Mnohí z nás majú starých rodičov alebo rodičov, ktorým už nohy neslúžia ako kedysi a nemôžu si dopriať ani len krátku vychádzku. S cyklorikšou môžu zažiť opäť aspoň malé dobrodružstvo a pozrieť sa na miesta a ulice, kam ich nohy už neodnesú.


Zbierať peniažky sme sa preto rozhodli pre projekt s názvom Bicyklovanie neobmedzené vekom.

Krásna myšlienka, ktorá netradičným spôsobom prináša seniorom pocit slobody a dobrodružstva. Tento projekt umožňuje seniorom zažiť jazdu na bicykli pomocou špeciálnych rikší, pričom im dobrovoľníci z mladšej generácie – piloti túto jazdu umožňujú. Týmto spôsobom sa eliminuje vylúčenie seniorov, obnovuje sa medzigeneračný dialóg a pozitívne vplýva na ich psychické aj fyzické zdravie. 


Projekt vznikol v Dánsku, odkiaľ sa rozšíril do celého sveta, vrátane niekoľkých slovenských miest. Našou zbierkou by sme chceli docieliť, nielen aby sa zvýšilo povedomie o tomto projekte, ale aby sa rozšíril do viacerých našich miest, a ďalej rozvíjal medzigeneračný dialóg a tému aktívneho starnutia

Na Slovensku sú seniori častokrát na okraji záujmu, a možno preto ľahšie podliehajú aj manipuláciám zo strany okolia a môžu byť náchylnejší uveriť informáciám, ktoré nemusia byť založené na pravde. Je preto dôležité, aby sme sa starali o našich starších spoluobčanov a poskytovali im podporu a pozornosť, napríklad aj takouto špeciálnou cyklovychádzkou. 
Keďže takáto špeciálna rikša je finančne náročná, vyžaduje si tak ako každý bicykel zvláštnu starostlivosť. Náklady na servis a súčiastky sú nečakané výdavky, ktoré môžu prevádzku rikší na dlhší čas zastaviť.


Cyklokoalícia, organizácia, ktorá tento projekt zastrešuje, momentálne disponuje 3 rikšami, pričom jedna z nich čaká na hlbší servis. Častokrát sú to náklady, na ktoré sa ťažko hľadajú financie. Pomocou našej zbierky by sme chceli zabezpečiť, aby jednotlivé cyklorikše boli konštantne v dobrom stave a nemuseli by sa dobrovoľníci obávať nečakaných nákladov na opravy.
Avšak našou najväčšou víziou by bol nákup ďalšej cyklorikše, ktorú by sme poňali ako putovnú. Mohla by sa na určitý čas dostať do vašeho mesta, k vašim seniorom, do domovov dôchodcov a dopriali by ste tak aj vašim seniorom zažiť opäť jazdu na bicykli. Jej cena však siaha až do výšky 9000 Eur.

Nevieme, nakoľko je takáto suma pre našu zbierku reálna, ale pokiaľ nás bude dosť, a prispejeme čo i len malou čiastkou, táto výzva by sa aj vďaka vám mohla stať skutočnosťou. 

Nenechajme stranou tie najzraniteľnejšie skupiny v našej spoločnosti a doprajme im aspoň na chvíľu zabudnúť na ich trápenia, možno na bolesti, napríklad aj takýmto zážitkom na cyklorikši. Pozitívne to bude ovplyvňovať nielen ich fyzické, ale aj psychické zdravie. 


Ďakujeme!


Vaše Cyklove


Sledovať našu cestu a zbierku môžeš na našich sociálnych sieťach:

@cyklov.e

@zuzana.mikulcova

@dominik.janovsky


PS: Pozrite si nižšie úryvok z dokumentu The Grey Escape pre bližšiu predstavu, ako vyzerajú cyklorikše v akcii. Celkom cool. Tí severania sú ale ďaleko :) 
22 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page